PHOTO GALLERY

Cheltenham Festival Day Four

Race 2 – County Handicap Hurdle (Grade 3)

Friday 16 March 2018

               

 

A different perspective this year, for days 2, 3 and 4, when I spent the majority

of my time on the upper steppings overlooking the Winners’ Enclosure

In the Parade Ring

 

I have captured 22 of the 24 runners, the omissions being No. 1 Bleu Et Rouge and No.13 Meri Devie;

there were 3 non-runners, No.24, No.26, and No.27

2 Jenkins 1.jpg

3 Ivanovich Gorbatov 1.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.2

Jenkins

(T: Nicky Henderson; J: James Bowen)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.3

Ivanovich Gorbatov

(T: Joseph O’Brien; J: J J Slevin)

 

16 March 2018

4 Tigris River 4.jpg

5 Lagostovegas 3.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.4

Tigris River

(T: Joseph O’Brien; J: Jody McGarvey)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.5

Lagostovegas

(T: Willie Mullins; J: Danny Mullins)

 

16 March 2018

6 Le Richebourg 2.jpg

7 A Hare Breath 2.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.6

Le Richebourg

(T: Joseph O’Brien; J: Mark Walsh)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.7

A Hare Breath

(T: Ben Pauling; J: Daryl Jacob)

 

16 March 2018

8 Sandsend 2.jpg

9 Remiluc 2.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.8

Sandsend

(T: Willie Mullins; J: Ms Katie Walsh)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.9

Remiluc

(T: Chris Gordon; J: Harry Reed)

 

16 March 2018

10 Sternrubin 1.jpg

11 Moon Racer 2.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.10

Sternrubin

(T: Philip Hobbs; J: Richard Johnson)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.11

Moon Racer

(T: David Pipe; J: Tom Scudamore)

 

16 March 2018

12 Brelade 1.jpg

14 Whiskey Sour 1.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.12

Brelade

(T: Gordon Elliott; J: Mark Enright)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.14

Whiskey Sour

(T: Willie Mullins; J: David Mullins)

 

16 March 2018

15 Divin Bere 2.jpg

16 Flying Tiger 1.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.15

Divin Bere

(T: Paul Nicholls; J: Sam Twiston-Davies)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.16

Flying Tiger

(T: Nick Williams; J: Noel Fehily)

 

16 March 2018

17 All Set To Go 3.jpg

18 Chesterfield 2.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.17

All Set To Go

(T: Kevin Frost; J: Jamie Bargary)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.18

Chesterfield

(T: Seamus Mullins; J: Daniel Sansom)

 

16 March 2018

19 Spiritofthegames 2.jpg

20 Ben Dundee 1.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.19

Spiritofthegames

(T: Dan Skelton; J: Harry Skelton)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.20

Ben Dundee

(T: Gordon Elliott; J: Davy Russell)

 

16 March 2018

21 Mohaayed 1.jpg

22 Smaoineamh Alainn 3.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.21

Mohaayed

(T: Dan Skelton; J: Bridget Andrews)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.22

Smaoineamh Alainn

(T: Robert Walford; J: James Best)

 

16 March 2018

23 Duca De Thaix 1.jpg

25 William H Bonney 3.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.23

Duca De Thaix

(T: Gordon Elliott; J: Jack Kennedy)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.25

William H Bonney

(T: Alan King; J: Wayne Hutchinson)

 

16 March 2018

16 Flying Tiger 2.jpg

18 Chesterfield 3.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.16

Flying Tiger

(T: Nick Williams; J: Noel Fehily)

 

16 March 2018

 

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

No.18

Chesterfield

(T: Seamus Mullins; J: Daniel Sansom)

 

16 March 2018

And in the Winners’ Enclosure

3rd Whiskey Sour.jpg

4th Chesterfield.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

3rd-placed Whiskey Sour

(T: Willie Mullins; J: David Mullins)

16 March 2018

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

4th-placed Chesterfield

(T: Seamus Mullins; J: Daniel Sansom)

 

16 March 2018

2nd Remiluc.jpg

2nd Remiluc 2.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The runner-up Remiluc

(T: Chris Gordon; J: Harry Reed)

16 March 2018

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The runner-up Remiluc

(T: Chris Gordon; J: Harry Reed)

 

16 March 2018

winner Mohaayed 1.jpg

winner Mohaayed 2.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The winner Mohaayed

(T: Dan Skelton; J: Bridget Andrews)

16 March 2018

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The winner Mohaayed

(T: Dan Skelton; J: Bridget Andrews)

 

16 March 2018

winner Mohaayed 3.jpg

winner Mohaayed 4.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The winner Mohaayed

(T: Dan Skelton; J: Bridget Andrews)

16 March 2018

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The winner Mohaayed

(T: Dan Skelton; J: Bridget Andrews)

 

16 March 2018

winner Mohaayed 5.jpg

 

Race 2:

County Handicap Hurdle (Grade 3)

 

The winning connections receive their trophies

 

16 March 2018

8 Sandsend 1.jpg

 

RIP Sandsend

 

The Willie Mullins-trained horse broke a leg on the run to the final flight

 

 

 

 

Rounded Rectangle: RETURN TO CHELTENHAM FESTIVAL 2018 DAY 4 PHOTO INDEX
Rounded Rectangle: RETURN TO PHOTO GALLERY INDEX
Rounded Rectangle: RETURN TO HOME PAGE